Rhythm Healthcare LM10A 10L Stationary Oxygen Concentrator, 50.7 lbs, 18-22 PSI
Rhythm Healthcare LM10A 10L Stationary Oxygen Concentrator, 50.7 lbs, 18-22 PSI
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare LM10A 10L Stationary Oxygen Concentrator, 50.7 lbs, 18-22 PSI, 560W, Integrated Fire Safety Valve
Rhythm Healthcare's new LM10A 10 liter stationary oxygen concentrator is engineered to meet the oxygen demands of more acute patients. Building on the same quality and reliability as the LM5BA 5 liter stationary oxygen concentrator, the LM10A allows treatment of a broader range of patients in the home setting, ensuring consistent, high-performance care.
Features
- Oxygen Purity Sensor Standard on All Units
- Integrated Fire Safety Valve
- Flow Rates from 1.0-10.0 LPM
- Low 560W Power Consumption
- Covered by Industry Leading Rhythm Resolve Warranty Replacement Program
Parts
LM10A-BF Bacterial Filter
LM10A-ILF Air Inlet (HEPA) Filter
LM10A-25 Filter Door
LM10A-42 Small Mesh Screen
Warranty information in the user manual sheet.
Product Specification
| Product Weight | 50.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5” H x 14.6” W x 13.6” D |
| Liter Flow | 1.0 - 10.0 L/min |
| Oxygen Purity | 87% - 96% @ 1L - 10L/min |
| Output Pressure | 18-22 PSI |
| Operating Environment | 41°F - 104°F (5° C - 40° C) Humidity: ≤80% |
| Storage Environment | -22°F - 158°F Humidity 10% - 95% |
| Power Supply | AC 115V/60Hz/230V 50HZ |
| Power Consumption | 560W |
| HCPCS | E1390 |
| Warranty | 3 Years Device, 15,000 Hours Compressor |