Rhythm Healthcare P2-E6 Portable Oxygen Concentrator, Compact and Lightweight, Low noise
Rhythm Healthcare P2-E6 Portable Oxygen Concentrator, Compact and Lightweight, Low noise
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare P2-E6 Portable Oxygen Concentrator, Compact and Lightweight, Low noise, High Adsorption Sieve Bed
Rhythm Healthcare's P2-E6 Oxygen Concentrator is for patients who require supplemental oxygen. It provides a high concentration of oxygen and is used with a nasal cannula to deliver oxygen from the concentrator to the patient. The P2-E6 is a small and portable device that can be used at home and carried with you during your daily activities. Oxygen users gain greater mobility and independence.
Features
- Compact & Lightweight
- Battery Duration up to 5.4 hours on Setting 1
- High Efficiency, Low noise. Excellent Heat Dissipation
- High Adsorption Sieve Bed
- Includes AC/DC Car Charger
- Conforms to all applicable FAA compliant criteria for POC carriage and use on board aircraft
Warranty information in the user manual sheet.
Product Specification
| Size | 8.7” x 3.4“ x 6.3” |
|---|---|
| Weight | 4.37 lbs |
| Warm up time | 2 Minutes |
| Settings | Six Flow Settings (1-6) |
| Maximum Oxygen Output | 1,200 ml/min |
| Oxygen Concentration | 87% - 96% |
| Oxygen Sensors | Low Concentration: <87%, Incorrect Concentration: <50%, Concentration Sensor Error Alarm |
| Alarms | Power Failure, Temperature , Low oxygen, Battery, Pressure, Sieve Bed |
| AC Power Supply | 100-240v, 50-60hz (Auto Sensing for Worldwide Use) |
| DC Power Input | 11-16V / Output: 19V 6.3A |
| Battery | 6700mAh, 14.4V, up to 5.4h on Setting 1 Approx. 4h Charge time with AC |
| Display Screen | 2.8" LCD |
| Operation | Simple controls, Easy-to-Read LCD display |
| Use | Designed for 24/7 use |
| HCPCS | E1390,E1392 |
| Warranty |
Applies to units purchased on or after January 1, 2026. Prior purchases remain subject to original warranty terms. |
Battery Duration Chart
| Setting | Duration |
|---|---|
| 1 | 5.4 h |
| 2 | 4.8 h |
| 3 | 3.3 h |
| 4 | 2.5 h |
| 5 | 2.1 h |
| 6 | 1.7 h |