Rhythm Healthcare P2 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, AC/DC Car Charger
Rhythm Healthcare P2 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, AC/DC Car Charger
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare P2 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, AC/DC Car Charger, High Efficiency, Low noise. Excellent Heat Dissipation
The P2 Portable Oxygen Concentrator by Rhythm Health Care is a good option for doctors, nurses, and other medical professionals to prescribe to their patients with various conditions that may be causing them difficulty breathing. The LCD screen clearly displays the settings so patients and caregivers can easily read the screen.
This oxygen concentrator effectively brings concentration levels as high as 93% and is made to use all day, every day. Five different settings allow you to pick your ideal breathing conditions. Carry this with you anywhere you want, as it's FAA compliant and can be brought on commercial airplanes.
Features
- Compact & Lightweight
- Battery Duration up to 5 hours on Setting 1
- High Efficiency, Low noise. Excellent Heat Dissipation
- High Adsorption Sieve Bed
- Includes AC/DC Car Charger
- Conforms to all applicable FAA compliant criteria for POC carriage and use on board aircraft
Warranty information in the user manual sheet.
Product Specification
| Size | 3.3” W x 8.7” D x 6.3” H |
|---|---|
| Weight | 4.37 lbs |
| Warm up time | 2 minutes |
| Settings | Five Flow Settings (1-5) |
| Maximum Oxygen Output | 1,000 ml/min |
| Oxygen Concentration | 87% - 96% |
| Oxygen Sensors | Low Concentration: <87%, Incorrect Concentration: <50%, Concentration Sensor Error Alarm |
| Alarms | Power Failure, Temperature, Low Oxygen, Battery, Pressure, Sieve Bed Replacement |
| AC Power Supply | 100-240v, 50-60hz (Auto Sensing for Worldwide Use) |
| DC Power Input | Input 11-16V, Output 19V 6.3A |
| Battery | 6800mAh, 14.4V, up to 5 hours on Setting 1. Approx. 4 hours charge time with AC. |
| Display Screen | 2.8" |
| Operation | Simple control functions and Easy-to-Read LCD display |
| Use | Designed for 24/7 use |
| HCPCS | E1390, E1392 |
| Warranty |
Applies to units purchased on or after January 1, 2026. Prior purchases remain subject to original warranty terms. |
Battery Duration Chart
| Setting | Duration |
|---|---|
| 1 | 5h |
| 2 | 4h |
| 3 | 3h |
| 4 | 2h 14min |
| 5 | 1h 50min |