Rhythm Healthcare P2-S4 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, Single Battery Standard
Rhythm Healthcare P2-S4 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, Single Battery Standard
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare P2-S4 Portable Oxygen Concentrator, Lightweight, Single Battery Standard, Available Optional Double and Triple Battery
The Rhythm Healthcare P2-S4 is a lightweight, FAA-approved portable oxygen concentrator designed for travel and everyday use. With up to 7.2 hours of battery life with the triple battery option, quiet operation, and multiple battery choices, it delivers reliable oxygen therapy in a compact design.
Features
- Compact & Lightweight.
- High Efficiency, Low Noise. Excellent Heat Dissipation.
- High Adsorption Sieve Bed.
- Long Lasting Lithium-Ion Battery - Up to 2.5 hours on Setting 1.
- Single Battery Standard. Available Optional Double and Triple Battery.
- Includes AC Adapter & DC Adapter (Car Charger).
- Conforms to all applicable FAA acceptance criteria for POC carriage and use on board aircraft.
Warranty information in the user manual sheet.
Product Specification
| Size | 3.4” W x 6.2” D x 6.7” H (Single Battery) 6.2” L x 3.4” W x 6.7” H (Double Battery) 6.2” L x 3.4” W x 7.5” H (Triple Battery) |
|---|---|
| Weight | 3.3 lbs (Single Battery) 4 lbs (Double Battery) 4.4 lbs (Triple Battery) |
| Warm up time | 3 Minutes |
| Settings | Four Flow Settings |
| Oxygen Concentration | 87% - 96% |
| AC Power Supply | 100-240v, 50-60hz (Auto Sensing for Worldwide Use) |
| Rechargeable Battery | 14.4V DC 3.35A MAX |
| Battery Capacity | Single: 3,400 mAh Double: 6,800 mAh Triple: 10,200 mAh |
| Battery Duration | Up to 2.5 hours on Setting 1 Approx. 2h charge time with AC |
| Display Screen | 2" LCD |
| Operation | Simple Controls, Easy-to-Read LCD Display |
| Use | Designed for 24/7 Use |
| HCPCS | E1390, E1392 |
| Warranty |
|
Battery Duration
| Single Battery | |
|---|---|
| Setting | Duration |
| Setting 1 | 2.5h |
| Setting 2 | 1.7h |
| Setting 3 | 1.2h |
| Setting 4 | 1h |
| Double Battery | |
|---|---|
| Setting | Duration |
| Setting 1 | 4.8h |
| Setting 2 | 3.5h |
| Setting 3 | 2.5h |
| Setting 4 | 2h |
| Triple Battery | |
|---|---|
| Setting | Duration |
| Setting 1 | 7.2h |
| Setting 2 | 5h |
| Setting 3 | 3.5h |
| Setting 4 | 3h |
Accessories
S3BY001 Single, Double, Triple Battery Options
PAK2-S External Battery Charger
S3CB Carry Bag
S3AC AC Adapter
S3DC DC Adapter