Summit FF61WIFADA 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant, Panel Ready (Panel Not Included)
Summit FF61WIFADA 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant, Panel Ready (Panel Not Included)
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FF61WIFADA 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant, Panel Ready (Panel Not Included), Automatic Defrost, Adjustable Thermostat
Summit's Peak24 series of undercounter European-made refrigeration features energy efficient, ADA height choices that offer the largest capacity in the industry.
Sized with a 24” footprint and 32” height, the FF61WIFADA is an ENERGY STAR certified all-refrigerator designed for residential use, with a lower height ideal for ADA compliant settings. The door includes an integrated stainless steel frame that accepts full custom panels (sized 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick) to create a customized look that can seamlessly blend with other kitchen cabinetry. This model has a white cabinet. Customers provide their own handle.
With a full 5.8 cu.ft. interior, the Peak24 series offers a higher storage capacity than other counter height units in the market. Inside, the FF61WIFADA utilizes automatic defrost operation to ensure minimum user maintenance. The 5.8 cu.ft. interior offers more storage space than most models in this size class. Adjustable glass shelves ensure spill-proof storage, while a large crisper drawer is ideal for keeping produce at its best. A removable wine shelf lets you keep bottles securely in place. The door includes three storage racks for condiments and tall bottles. The seamless interior also features a dial thermostat and automatic light.
The FF61WIFADA is UL listed for residential use. With its large capacity and user-friendly features, this freezerless refrigerator is a convenient option for homes, offices, schools, and other settings in need of reliable cold storage. Additional choices are available in standard counter height, as well as with freezer compartments (model CT661WIFADA). Browse the full Summit catalog to discover the perfect appliance for your refrigeration needs.
Note: Panel is not included. The images provided are meant only to be suggestive of what the product with a wood panel installed could look like. Users must supply their own wood panel.
Features:
-
24" Wide European Refrigerator-Freezer
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for residential use under the counter
-
Peak24 Series
European-made collection featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
-
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
-
ADA compliant
32" height to fit under lower ADA compliant counters
-
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide with a full 5.8 c.f. capacity
-
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame allows you to mount full overlay panels over the door to create a custom look that can blend into cabinetry with no exposed frame (panel size: 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.)
-
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
-
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
-
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
-
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
-
Door shelvess
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
-
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
-
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
-
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
-
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
-
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
-
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
-
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101108520 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |