Summit CT66LWCSSADA 24" Wide Built-In Refrigerator-Freezer ADA Compliant with Dual Evaporator and Stainless Steel Exterior, 5.1 cu.ft.
Summit CT66LWCSSADA 24" Wide Built-In Refrigerator-Freezer ADA Compliant with Dual Evaporator and Stainless Steel Exterior, 5.1 cu.ft.
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit CT66LWCSSADA 24" Wide ADA Height Refrigerator-Freezer – 5.1 cu.ft. with Dual Evaporator, Stainless Steel Exterior and Professional Towel Bar Handle
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of undercounter refrigeration for general purpose storage. The CT66JBIADA Series includes refrigerator-freezers designed for optimum storage conditions in built-in applications under lower ADA compliant counters.
At 32" high, the CT66LWCSSADA can be used built-in or freestanding in ADA compliant settings. The 24" footprint fits many popular cutouts while offering over 5 cu.ft. of storage capacity. This model has a fully wrapped stainless steel cabinet and door. A curved towel bar handle completes the professional look and a factory installed lock offers convenient security.
Inside, our unique dual evaporator system separately cools the refrigerator and freezer sections to ensure proper storage temperature. Cycle defrost operation reduces user maintenance in the automatic defrost fresh food section, with static manual defrost operation in the freezer compartment. Door storage provides easy access for tall bottles and small condiments. Additional features include adjustable shelves, a clear crisper, and automatic interior lighting.
Features:
- 24" Wide ADA Height built-in capable refrigerator-freezer with dual evaporator system
- Fully wrapped stainless steel exterior for durability and modern style
- Professional curved towel bar handle
- Factory-installed keyed lock for security
- Cycle defrost in refrigerator / manual defrost in freezer
- Adjustable shelves and clear crisper drawer
- Door storage racks for bottles and condiments
- Automatic interior lighting
- 1 year parts & labor / 5 years compressor warranty
- 100% CFC free and CARB compliant
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068930 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |