Summit FF1843BIFADA 18" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant, 2.7 cu.ft. (Panel Not Included)
Summit FF1843BIFADA 18" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant, 2.7 cu.ft. (Panel Not Included)
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FF1843BIFADA 18" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included), Automatic Defrost, Digital Thermostat
SUMMIT's selection of built-in undercounter refrigeration includes one of the industry's only complete 18" wide lines for use in ADA compliant settings.
Sized just under 18" wide and 32" high, the FF1843BIFADA is the perfect all-refrigerator for space-challenged kitchens. It comes with a black cabinet. The door features an integrated stainless steel door frame designed to accept full overlay panels for a custom look. This unit can be used built-in or freestanding. Users provide their own handle.
Inside, the FF1843BIFADA utilizes automatic defrost operation for low maintenance use. Four adjustable chrome shelves accommodate a variety of sizes and LED lighting offers an efficient interior view. This unit includes a digital thermostat for optimum temperature management.
Features:
-
ADA compliant
32" height is designed to fit under lower ADA compliant counters
-
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
-
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
-
Integrated door frame
Stainless steel door frame accepts full overlay panels for users to create a seamless custom look (panel size: 17 1/2" W x 27 3/4" H; maximum weight: 10 lbs.))
-
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
-
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
-
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
-
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open
-
Adjustable chrome shelves
Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
-
Flush back
Space saving design
-
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
-
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
-
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.5" (80 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Width with Door Open | 18.63" (47 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0" (102 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101047010 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.1 dB |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |