Summit FF27BSS 27" Wide Built-In All-Refrigerator, Automatic Defrost
Summit FF27BSS 27" Wide Built-In All-Refrigerator, Automatic Defrost
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FF27BSS 27" Wide Built-In All-Refrigerator, Automatic Defrost, 27" Wide Undercounter All-Refrigerator, Indoor/Outdoor compatible, 100% CFC free
Summit is expanding its popular lineup of built-in undercounter refrigeration with new luxury choices for 27" wide spaces in residential or commercial kitchen spaces.
Model FF27BSS is an all-refrigerator sized just under 27" wide and under 24" deep for an easy fit under the counter in any kitchen with limited depth. The front-breathing design allows built-in installation, while the fully finished black cabinet also enables freestanding use. The user-reversible door comes in a stainless steel finish with a vertical grain and a pro style handle. This unit has an integrated flat door hinge in stainless steel that does not add any additional height. The sealed back and right angle plug help to ensure an easy fit. We include a factory-installed lock on the door and two keys for optional security as needed.
The refrigerator interior comes in a clean white finish, perfect for providing full visibility. The LED lighting can be adjusted between three levels of brightness to best suit your preferences. Additional features include a 96-hour Sabbath mode setting, high/low temperature alarm, and a child lock to secure the digital control panel. Adjustable chrome shelves make it easy to rearrange the interior as needed for the optimum storage. The door includes two racks ideal for holding condiments and the floor is slotted to keep bottles in place.
The FF27BSS is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and is also approved for residential use. The weatherproof construction allows use in indoor or outdoor kitchens. Additional 27" wide choices are available in drawer style (SPR275OS2D) and ADA height (FF27BSSADA), with more options available soon. For this unit with a set of four commercial casters, see the FF27BSSCAS.
Features:
-
27" wide undercounter all-refrigerator
Uniquely sized for built-in installation under counters in residential or commercial kitchen settings
-
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
-
Less than 24" deep
Shallower fit than many similar units in this size class, allowing an easier fit in tight commercial or residential kitchen spaces
-
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
-
Digital control panel
Easy and intuitive digital controls located inside the refrigerator
-
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
-
Stainless steel door
Durable construction with a stylish look
-
White interior
Bright interior finish offers maximum visibility, especially helpful in restaurants and other dimmer settings
-
Adjustable shelving
Durable commercial shelving lets you rearrange the interior as needed to accommodate a variety of sizes
-
Door storage
Two racks offer the perfect storage solution for tall bottles and condiments
-
Slotted floor
Floor features bottle slots that help to keep them in place as needed
-
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
-
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
-
Interior lighting
Dimmable LED lighting (with 3 brightness settings) in an attractive blue hue
-
Professional handle
Stainless steel handle adds style to any setting
-
Temperature alarm
Alarm sounds if temperature goes out of recommended range after 2 hours
-
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
-
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to best accommodate your setting
-
Integrated hinge
Flat stainless steel hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
-
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
-
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
-
Fully finished black cabinet
Allows unit to be used freestanding
-
Indoor/Outdoor compatible
Weatherproof construction allows safe use in outdoor settings
-
Additional choices
Also available in a lower ADA compliant height (FF27BSSADA), with commercial casters for mobile use (FF27BSSCAS), or for outdoor kitchens (SPR2700SS)
-
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
-
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.88" (86 cm) |
| Nominal Width | 27.0" (69 cm) |
| Width | 26.75" (68 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.5" (123 cm) |
| Capacity | 4.98 cu.ft. (141 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 235.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 101.0 lbs. (46 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101087580 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Sound Level | 40.5 dB |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 23.25" (59 cm) |
| Interior Width | 22.5" (57 cm) |
| Interior Depth | 16.88" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.25" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 22.5" (57 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |