Summit FF708BL7SSLHD 24" Wide All-Refrigerator, Left Hand Door Swing, 5.1 cu.ft. with Stainless Steel Door
Summit FF708BL7SSLHD 24" Wide All-Refrigerator, Left Hand Door Swing, 5.1 cu.ft. with Stainless Steel Door
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FF708BL7SSLHD 24" Wide All-Refrigerator, Left Hand Door Swing, 5.1 cu.ft. Capacity, Stainless Steel Door, Automatic Defrost, Commercially Approved
Summit Commercial manufactures an extensive lineup of commercially approved European refrigeration to bring extra cold storage capability in a slim-fitting footprint.
Sized with a 24" footprint, model FF708BL7SS is a a counter height all-refrigerator that is ETL-S listed to NSF-7 standards for use in commercial environments. The stainless steel door offers an attractive look for any space, with a special coating that makes it easy to wipe off the surface for a fingerprint-resistant front. The stainless steel handle is side mounted for an easy grip. This unit has a jet black exterior cabinet and runs quietly at less than 33 dB. It comes with a left hand door swing.
With a full 5.1 cu.ft. interior, the FF708BL7SS offers a higher storage capacity than most counter height units in the market. It features a black interior liner, with an interior light that works off an on/off rocker switch inside. The adjustable glass shelves allow versatile spill-proof storage. We also include a removable scalloped steel rack ideal for holding bottles in a horizontal position. A removable clear crisper makes it easy to store produce at its best. This unit comes with a flat interior door liner, allowing you to store deeper items (sized up to 19 1/2" x 15 1/2") that might not otherwise fit with door racks.
Summit's European lineup features classic mechanical controls. The dial thermostat ensures an intuitive, trouble-free performance without any internal boards or chips. Automatic defrost reduces user maintenance and our signature cold wall design creates an efficient, reliable cooling system.
Features:
-
24" wide European all-refrigerator
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for use in commercial settings
-
Commercially listed
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
-
Large capacity
5.1 cu.ft. interior offers more storage space than units in this size class
-
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint for an easy fit
-
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
-
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
-
Bottle shelf included
Removable scalloped steel shelf lets you keep wine and other bottles stored horizontally
-
Fruit and vegetable crisper
Removable clear crisper drawer offers the ideal conditions for keeping produce at its best
-
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
-
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
-
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
-
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
-
Black interior
Attractive jet black finish inside to match the cabinet and kickplate
-
Adjustable mechanical thermostat
Simple and intuitive analog controls located inside for easy temperature management
-
Quiet operation
Runs at under 33 dB for a quiet performance in any setting
-
Pro style handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
-
Smudge-proof stainless steel door
Attractive finish in real stainless steel with a unique coating that lets you wipe off fingerprints easily to ensure a clean look
-
Left hand door swing
For this unit with the door opening from the other side, see model FF708BL7SS
-
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
-
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
-
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.25" (82 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.63" (83 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.38" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 291.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103181 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass and Scalloped |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46°F |
| Sound Level | 32.6 dBa |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |