Rhythm Healthcare FMP01 Pediatric Flowmeter, Delivers flow rates as low as 1/16 LPM
Rhythm Healthcare FMP01 Pediatric Flowmeter, Delivers flow rates as low as 1/16 LPM
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare FMP01 Pediatric Flowmeter, Delivers flow rates as low as 1/16 LPM, Simple operation
The Pediatric Flowmeter is a lightweight, easy-to-use device designed to deliver precise oxygen flow rates for pediatric patients. It features flow rates as low as 1/16 LPM (50 cc/min) and is compatible with standard stationary oxygen concentrators. The flowmeter is crushproof, portable, and requires no electricity, making it ideal for home use. It includes a 25 ft crushproof tubing, a 7 ft crushproof tubing, a connector, a humidifier bottle adapter, and instructions for use.
Features
- Delivers flow rates as low as 1/16LPM
- Just 1.50 lbs
- Requires no electricity
- Designed to run from a Standard Stationary Oxygen Concentrator such as the Rhythm Healthcare LM5BA
- Simple Operation
- Easy to Read flowmeter
Product Specifications
| Input pressure rating | 34.5 ± 3.45 kPa (5 ± 0.5 psi) |
| Oxygen input | 2 L/min |
| Oxygen output | 0 - 750 cc/min (0 - ¾ L/min) |
| Flow adjustable in increments | 50 cc/min (1/16 L/min) |
| Flow accuracy | ± 10% of full scale |
| Size (L x W x H) | 4.72 x 4.76 x 5.93 in (120 x 121 x 150.5 mm) |
| Net Weight | 1.50 lbs (0.68 kg) |
| Shipping weight | 2.54 lbs (1.15 kg) |
| Operating Temperature | 50° - 104° F (10° - 40° C) |
| Storage & Transportation Temperature |
-40° - 158° F (-40 - 70° C) |