19% off
Rhythm Healthcare KN1000 Knee Walker, Hammertone, 300 lbs, 8” wheels
Fast & Reliable Shipping
Typically 1-3 Business Days
Regulatory Compliant
Registered & Certified Medical Equipment
Support
Need help?
Fast & Reliable Shipping
Typically 1-3 Business Days
Regulatory Compliant
Registered & Certified Medical Equipment
Support
Need help?
Rhythm Healthcare KN1000 Knee Walker, Hammertone, 300 lbs, 8” wheels, Hub Braking System
Recover with confidence using this adjustable knee walker designed for foot and ankle injuries. A padded knee platform supports your leg comfortably while allowing hands-free mobility throughout the day. Easy steering and a stable rolling base help reduce strain compared to crutches, making daily tasks feel more manageable. Height-adjustable handlebars promote proper posture and balance, while the durable frame supports safe indoor and outdoor use. This knee scooter is a practical mobility solution for injury recovery, post-surgery care, and rehabilitation support.
Features
- Ideal for those who have had foot or ankle surgery, breaks, sprains, or amputation
- Easy to use locking hand brake with hub braking system
- Tool free height adjustment of tiller and seat
- Solid, one piece padded knee platform
- Tiller folds down for storage or transport
- 8" wheels
- Convenient tote bag included
- Knee Pad height adjusts 16" - 22"
- Handle height adjustment 31" - 41"
- Attractive Hammertone Grey frame finish
- Weight capacity 400 lbs.
Warranty information in the user manual sheet.
Product Specification
| Product Weight: | 20 lbs. |
| Overall Dimensions: | 16.5"W x 31"D |
| Handle Height: | 31" - 41" |
| Knee Pad Height: | 16" - 22" |
| Knee Pad Size: | 7"W x 14"L |
| Wheels: | 8" |
| Weight Capacity: | 400 lbs |
| Limited Warranty | |
| Frame: | Limited lifetime |