Rhythm Healthcare SM100 Suction Machine, 800cc, Up to 560 mmHg
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Rhythm Healthcare SM100 Suction Machine, 800cc, Up to 560 mmHg, HEPA filter, Automatic shut-off
The Rhythm Healthcare Aspirator Suction Machine with Collection Jar and Vacuum Gauge is a convenient solution to home care for individuals with acute or chronic respiratory secretions in need of clearing. This powerful unit is equipped with a vacuum dial gauge to keep track of suction pressure, and an easy-to-turn dial to control suction with one step.
The Rhythm Healthcare Aspirator Suction Machine with Collection Jar and Vacuum Gauge plugs directly into the wall and is equipped with a three-prong grounding plug, to reduce the risk of electrical shock during use. A clear collection cup is easy to clean and empty after use.
Features
- Designed for most homecare suction applications
- HEPA filter design helps prevent contamination
- Mid-size suction machine for medium-duty use
- Automatic shut-off
- Designed for single patient use, everyday use
- Easy to read gauge and easy to turn flow regulator knob
- Suction cup feet for stable operation
- Convenient carry handle
- Designed to meet the requirements of HCPCS code: E0600
- Includes 800 mL collection jar with lid, HEPA filter with connection tubing and 6 foot suction tubing
- Suction catheter or yankauer tip not included
Product Specifications
| Dimensions: | 15.3"L x 4.9"W x 10"H |
| Weight: | 14 lbs. |
| Sound Level: | < 55 dbA |
| Vacuum Range: | 0 - 560 mmHg |
| Operating Flow Rate: | 0 - 40 LPM |
| Electrical Requirements: | 115 VAC, 60 Hz |
| Power Consumption: | 60 W |
| Operating Temperature: | 32°F - 104°F (5°C - 40°C) |
| Operating Humidity: | 95% RH |
| Collection Bottle: | 800 mL capacity |
| Warranty: | 1 year limited |