Summit AL752BK 24" Wide ADA Compliant All-Refrigerator, 5.3 cu.ft., Automatic Defrost, Black
Summit AL752BK 24" Wide ADA Compliant All-Refrigerator, 5.3 cu.ft., Automatic Defrost, Black
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit AL752BK 24" Wide ADA Compliant All-Refrigerator – 5.3 cu.ft. with Automatic Defrost, Hidden Evaporator and Reversible Door (Black Finish)
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of all-refrigerators for general purpose storage. The AL750 Series features 24" wide all-refrigerators sized for freestanding use in ADA compliant settings.
The AL752BK is a 32" high all-refrigerator with a full 5.3 cu.ft. capacity inside a slim 24" footprint. Designed for freestanding use, this model has a black exterior and user-reversible door swing.
Inside, the AL752BK utilizes low maintenance automatic defrost operation. Our unique "hidden" evaporator is set behind the rear wall to create a seamless, easy-to-clean interior that also maximizes shelf space. This unit has a flat door liner that allows it to accept larger trays (up to 19 1/2" x 16"). Adjustable glass shelves allow users to reconfigure the interior to accommodate a variety of sizes. The interior light is controlled by an on/off rocker switch located behind the thermostat dial.
Features:
- 24" Wide ADA Compliant All-Refrigerator
- 5.3 cu.ft. total capacity
- Automatic defrost operation
- Hidden evaporator for seamless, easy-to-clean interior
- Adjustable glass shelves
- Deep shelf space accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
- User-reversible door swing
- Interior light with rocker switch
- Sealed back design for easy cleaning
- 1 year parts & labor / 5 years compressor warranty
- 100% CFC free and CARB compliant
Specifications:
| Overview | |
|---|---|
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.3 cu.ft. (150 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| Electrical | 115 V AC / 60 Hz, 0.9 Amps |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071688 |
| Refrigerator Features | |
|---|---|
| Door Swing | RHD (Reversible) |
| Adjustable Shelves | Yes (glass) |
| Shelf Qty | 3 |
| Interior Light | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant | R600a |