Summit FF6BKBI7SSHV 24" Wide Built-In All-Refrigerator with Stainless Steel Wrapped Door and Vertical Handle, 5.5 cu.ft.
Summit FF6BKBI7SSHV 24" Wide Built-In All-Refrigerator with Stainless Steel Wrapped Door and Vertical Handle, 5.5 cu.ft.
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FF6BKBI7SSHV 24" Wide Built-In All-Refrigerator, 5.5 cu.ft. with Stainless Steel Wrapped Door, Professional Vertical Handle and Commercial NSF-7 Approval
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of all-refrigerators for general purpose storage. The FF6BI7 Series features commercially listed all-refrigerators for built-in undercounter installation, with automatic defrost and deluxe interiors designed for maximum storage convenience.
The FF6BKBI7SSHV can be built-in under counters or used freestanding. The 24" footprint is ideal for many cutouts, while the full 5.5 cu.ft. interior provides more storage than most units in this size class. This unit has black cabinet with a stainless steel wrapped door. A sleek stainless steel handle with a thin 14mm diameter completes the look.
Inside, the FF6BKBI7SSHV utilizes low maintenance automatic defrost operation. Our unique "hidden" evaporator is set behind the rear wall to create a seamless, easy-to-clean interior that also maximizes shelf space to provide generous storage. Adjustable glass shelves allow users to reconfigure the interior to accommodate a variety of sizes. Additional features include automatic interior lighting, door storage, and a crisper drawer. This unit includes an adjustable dial thermostat.
Features:
- 24" Wide built-in capable all-refrigerator with large 5.5 cu.ft. capacity
- Commercially approved (ETL-S listed to NSF-7 standards)
- Stainless steel wrapped reversible door with professional vertical handle
- Automatic defrost with hidden evaporator for reliable cooling
- Adjustable glass shelves and removable crisper drawer
- Door storage racks for tall bottles and condiments
- Automatic interior lighting
- Dial thermostat for easy temperature management
- 1 year parts & labor / 5 years compressor warranty
- 100% CFC free and CARB compliant
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.63" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071381 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | 1 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |