Summit FFBF179SSIMLHD 31" Wide Bottom Freezer Refrigerator with Icemaker and Left Hand Door Swing, 17.2 cu.ft.
Summit FFBF179SSIMLHD 31" Wide Bottom Freezer Refrigerator with Icemaker and Left Hand Door Swing, 17.2 cu.ft.
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Typically 1-3 Business Days
Registered & Certified Medical Equipment
Need help?
Summit FFBF179SSIMLHD 31" Wide Bottom Freezer Refrigerator-Freezer, 17.2 cu.ft. ENERGY STAR Certified with Factory-Installed Icemaker and Left Hand Door Swing
Summit's collection of counter-depth, bottom-mount refrigerator-freezers brings efficiency, reliability, and style to every kitchen.
The ENERGY STAR certified FFBF179SSIMLHD offers 17.2 cu.ft of storage capacity to meet full family needs. The top-mounted refrigerator comes with a left hand door swing. The lower freezer compartment is a slide-out drawer with two levels of drawer storage, ensuring easy access and organization. Both sections include pro-style handles in a curved design. This unit comes with a textured gray cabinet and real stainless steel doors featuring a horizontal grain and protective film that helps to keep the door clean from fingerprints and smudges. The right angle plug and sealed back help to ensure a better fit.
Inside, the FFBF179SSIMLHD comes fully featured for maximum storage convenience with frost-free operation ideal for minimum maintenance. The refrigerator section includes two adjustable glass shelves. On the door, four half-sized adjustable door racks offer additional storage options, in addition to one full-width rack that can accommodate gallon-sized containers. The large, full-width clear crisper is ideal for keeping produce fresh.
An innovative touch control system lets you manage both the refrigerator and freezer temperature with an intuitive digital thermostat. LED lighting offers an efficient and attractive view inside. The open door alarm alerts with an audio and visual signal when the door is left ajar for over two minutes. This model's refrigerator also features a SuperCool function, ideal for cooling fresh foods quickly.
The lower freezer compartment's upper drawer features a factory-installed icemaker that keeps a full supply of crescent-shaped ice on hand. The SuperFreeze function is ideal for bringing newly loaded groceries to freezing temperature quickly.
Features:
- 31" Wide Bottom-Mount Refrigerator-Freezer
- Full-sized 17.2 cu.ft. refrigerator-freezer with a spacious interior to add true convenience to any kitchen space
- ENERGY STAR certified
- Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
- Counter depth fit
- Cabinet measures 24 5/8" deep for an ideal fit, with the overall depth with doors measuring 27 3/8"
- Factory-installed icemaker
- Freezer section is equipped with a pre-installed icemaker that keeps a steady supply of crescent ice
- Bottom-mount drawer freezer design
- Convenient design keeps all refrigerated storage at eye level for easier use
- Large capacity
- Generous 17.2 cu.ft of interior storage
- Stainless steel finish
- Stainless steel doors offer a professional look for any kitchen
- Frost-free operation
- No-frost operation ensures reduced maintenance
- Digital temperature control
- Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a button
- Adjustable glass shelves
- Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
- Adjustable door storage
- Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
- Gallon door shelf
- Deep rack accepts full gallon-sized containers
- Crisper drawer
- Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
- Lower freezer drawer
- Slide-out freezer with two inner drawer compartments allows easy storage
- SuperCool + SuperFreeze functions
- Functions ideal for cooling and freezing newly loaded groceries. Both functions override current thermostat controls to ensure compressor operates continuously
- Eco mode
- Energy saving function allows the unit to run more efficiently, ideal for vacation or when the unit is not in regular use
- Open door alarm
- Alarm sends an audio and visual signal when the door is left ajar for over two minutes
- Professional handles
- Brushed steel handles in a curved shape for easy opening and modern style
- Sealed back
- Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
- Right angle plug
- Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
- Approved for Canadian sales
- ETL/ETL-C and NRCAN registered for use in Canada
- TAA Compliant
- Made in North America
- 100% CFC free
- Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
- CARB Compliant
- Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
- Lead-free certified
- Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Specifications:
|
Overview
|
|
|---|---|
| Height of Cabinet | 69.0" (175 cm) |
| Width | 31.25" (79 cm) |
| Width with Door Open | 31.75" (81 cm) |
| Depth | 27.38" (70 cm) |
| Depth with Handle | 30.13" (77 cm) |
| Depth with door at 90° | 59.13" (150 cm) |
| Capacity | 17.2 cu.ft. (487 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 537.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 201.0 lbs. (91 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101159171 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | LHD |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 2 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 36.5" (93 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 27.0" (69 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 12.2 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 27.0" (69 cm) |
| Freezer - Interior Width | 23.0" (58 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 13.75" (35 cm) |
| Freezer - Capacity | 5.0 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Drawers |
| Freezer - Shelf Qty | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -11 to +5ºF |
| Interior Height - Drawer 1 | 7.0" (18 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 23.0" (58 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 13.75" (35 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 9.75" (25 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 22.5" (57 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 13.25" (34 cm) |